You are on PERI's international website. Click here to switch to PERI USA. Click here to view all PERI websites.

Akköprü Barajı ve HES

Proje Bilgisi

Bölge: Muğla, Türkiye

Aşağı Dalaman Projesi, Batı Akdeniz havzasında ve Muğla ili sınırları içinde yer alır.Dalaman çayı üzerinde inşa edilecek Akköprü barajının tesisi ile 14 192 ha tarım arazisine sulama imkanı sağlanacak, yılda 343 GWh enerji üretilecektir. Dalaman, Ortaca merkezleri ve köyleri, havaalanı, kağıt fabrikası, devlet üretme çiftliği ve turistik tesisler taşkın zararlarından korunacaktır

Gereksinimler

  • Güvenlikten ödün vermeyen dayanıklı kalıplar
  • Yüksek kalitede beton yüzey
  • Teknik ve Süpervizörlük Desteği

Müşteri

NTF İnş.ve Tic.Ltd.Şti

Şahin KARATAŞ
Proje Müdürü

İlk kullanımdan sonra anladık ki PERI ile çalışmak çok doğru bir tercihti. Beton yüzey kalitesi, inşaat süresi bizleri ve idareyi (DSI) çok etkiledi. Bu arada kalıplarımızın sağlam ve güvenli oluşu sayesinde normlara uygun vibrasyon yapabildik ve dolayısı ile beton mukavemetimiz hedeflenen düzeye ulaşmıştır. PERI, pojenin her aşamasında tüm özveri ile başta günlük olmak üzere diğer ihtiyaç ve taleplerimizin temini konusunda birlere destek vermiştir. Kalıpların planlaması ve kurulması sırasında süpervizörlük hizmeti vermiştir. Bu da bizim için çok faydalı olmuştur. 

PERI çözümü

 PERI VARIO GT 24 Perde Kalıbı Sistemi sınıfının en sağlam ve güvenli SKS Tek Yüz Baraj Konsolu ile birlikte kullanılmıştır.

2.00m. yüksekliğindeki VARIO GT 24 Sistem Perde Kalıpları, SKS Baraj Konsolları ile birlikte kullanılmıştır. Kalıp ve SKS Tırmanma Konsolu birbirine bağlıdır ve tek parçadır. Bu sayede vinç için gerekli taşıma zamanından %100 tasarruf sağlanmaktadır

30 derece eğimli perde imalatında da SKS Starter tipi tek yüz perde ağır yük payandası sistemi kullanılmıştır.

Projede kullanılan perde kalıbı sistemleri tek tiptir. Bu uygulamada önemli bir avantaj sağlamıştır. Bir kaç revizyon ve ilave ile aynı paneller ve iskele sistemleri kullanılarak projenin diğer kısımları da çözülmüştür.