You are on PERI's international website. Click here to switch to PERI USA. Click here to view all PERI websites.

Folkart Bayraklı Towers Projesi İnşaatı

Proje Bilgisi

Bölge: İzmir, Türkiye

Folkart Towers İzmir Bayraklı’da inşa ediliyor. İki kulede ayrı ayrı  2 bodrum + zemin + 43 kattan oluşmaktadır.

Kendinden tırmanır hidrolik şaft kalıbı ile hiçbir vince gereksinim duyulmadan 825 m2 kalıp elemanı üç adet farklı platform ile bir seferde tırmandırılarak klasik yapım metoduna göre kaba inşaatta 5 ay tasarruf sağlanacağı planlanmıştır.ACS-P tırmanır sistemin en önemli özelliği, kurulan tüm platformların montajının  bozulmadan en üst kata kadar tırmandırılarak beton dökümünün yapılabilmesi ve döşeme kalıbına alın oluşturabilmesidir. 

Folkart Towers projesinde, 2 kulenin çekirdek 3 gözlü şaft perdesinde kullanılmak üzere dizayn edilen  ACS-P tırmanır sistem 3 pompa, 20 piston ile hareket etmektedir. ACS-P sistem Level-2, Level-1, Level 0 ve Level +1 olmak üzere 4 platformdan oluşmaktadır. 3 gözlü olan şaft perdesinin tırmandırma işlemi, her bir göz ayrı ayrı  tırmandırılması şeklinde yapılmaktadır. Sistemde platformlar biribirine bağlı olup tırmanma esnasında  4 level aynı anda bir üst kata tırmandırılmaktadır. ACS-P platformları beton içerisinde bir önceki dökümde bırakılan ankrajlara oturan ayaklar içerisine takılan ray üzerinde hareket etmektedir.

Toplamda 20 adet ayak olup, her ayakta 1 ray ve 1 piston bulunmaktadır. Bu pistonlar vasıtasıyla raylar üzerinde yapılan tırmanma, platform 60 cm tırmandırılıp daha sonra pistonlar toplanarak tekrar 60cm tırmanması şeklinde olmaktadır.

Gereksinimler

İş programından sapmadan ve İş güvenliği kriterlerinden ödün vermeden hızlı bir şekilde projenin tamamlanması

Müşteri

Folkart Yapı San.Tic. A.Ş

Yüksel Selek
Proje müdürü

Folkart Towers projesinde bizim için en önemli kriterlerin başında İş güvenliği ve İş proğramı gelmektedir.RCS sistemi ile iş güvenliği açısından çok daha güvenli bir çalışma ortamı sağlayarak,ACS-P hidrolik tırmanır kalıp sistemi ile birlikte iş programında 5 ay gibi bir zaman kazandırarak projeyi hızlı ve güvenle bitirmeyi sağlayacaktır.

Bu projede çözüm ortağımız olarak Peri Kalıp Firmasını seçtik. ’’Teşekkürler PERI’’

PERI çözümü

Birçok yüksek katlı yapı projesinde başarı ile kullanılan ve yüksek yapılarda çalışanların emniyetli bir ortamda çalışmasını sağlayan ACS ( Otomatik Tırmanır Sistem ) şaft kalıbı ve RCS ( Raylı Tırmanır Sistem ) güvenli rüzgar panellerini tercih etmiştir.

Ana perde kalıpları Varıo GT24 sistem, şaft iç duvar perdeleri Domino sistem perde kalıpları ile dökülmüştür.