You are on PERI's international website. Click here to switch to PERI USA. Click here to view all PERI websites.

Tufanbeyli Termik Santrali

Proje Bilgisi

Bölge: Adana, Türkiye

Yatırımcı firma ENERJİSA Enerji Üretin A.Ş. olan Tufanbeyli Termik Santralı; Adana ili, Tufanbeyli ilçesi, Yamanlı-Kayarcık-Taşpınar köyleri arasında yeralan linyit kömürüne dayalı olarak çalışacaktır. Akışkan yatak teknolojisi ile çalışacak santralın kapasitesi 450 MW’tır. Proje ana yüklenici SK Engineering& Construction Co., Ltd. dir.

Gereksinimler

  • Mükemmel Planlama - Uygulama Uyumu
  • Kaliteli Teknik Ofis ve Süpervizör hizmeti
  • Ekonomi

Müşteri

EFE Mühendislik İnşaat ve Yapı Malzemeleri Tic. Ltd. Şti

Ercan Fatih EROLTU
Yön.Krl.Bşk.

Firmamız ; teknik personelinin  endüstriyel tesis, altyapı ve üstyapı projelerinde çalışmasının verdiği tecrübe ile bu önemli projeninde üstesinden başarı ile gelmiştir. Kalıp ve iskele sistemleri konusunda tercihimizin PERI olması, işin planlama ve imalat konusundaki uyumu ile başarımızı desteklemiştir

PERI çözümü

Kireçtaşı silo  yapısında imalata, iç yarıçapı 26,40 m olan dairesel silo içerisinde, tabanı zeminden 6,20 m yüksekte bulunan h=3,00 m’lik 8 adet perde dökümü ile başlamıştır.Projede, perde kalıbı olarak Vario Kit Sistem, yük iskelesi olarak da PERI UpRosett sistem kullanılmıştır. Ayrıca iç bölümde tırmanma platformu olarak RCS sistem kullanılmıştır.Projede bulunan 8 adet perdenin yükseklikleri yaklaşık 20 m’dir. İkinci 3,00 m’lik perdenin dökümünden sonra 8 adet perde, alt iç yarıçapı 2,60 m, üst iç yarıçapı 27,40 m olan konik perdeler vasıtası ile birbirine bağlanmıştır. Konik perdelerin düşeydeki döküm yüksekliği 3,00 m olarak yapılmış olup tüm sistem toplam yedi dökümde tamamlanmıştır. Konik perdenin ilk dökümü yapıldıktan sonra, kalıp malzemesi zemine indirilmiş, ikinci 3,00 m’lik döküm için gerekli olan iskele sistemi oluşturulmuştur.

Kül silo (Flyash) projesinde 4 adet 18 m çapında 52 m yüksekliğinde silodan oluşmaktadır. Perde kalıbı olarak Vario VT 20 sistem kullanılmıştır.Daireselliği sağlamak için plywood ve Ahşap kiriş arasına ahşap negatifler konularak standart kalıp sisteminden dairesel kalıp imalatı yapılmıştır.Tırmanma konsolu olarak dış tarafta CB 160 sistem kullanılmıştır.Sistemdeki düşey  destek kuşakları sayesinde perde kalıbı platform ile birlikte hareket etmesi sağlanmıştır.İç taraftada KG 130 sistem çalışma platformu kullanılmıştır.Silo içerisindeki döşemede ST 100 sistem yük iskelesi kullanılmıştır.