You are on PERI's international website. Click here to switch to PERI USA. Click here to view all PERI websites.

İSKEN Sugözü Termik Santrali Bakım İşleri

Proje Bilgisi

Bölge: Adana, Türkiye

İSKEN, 1.300 MW kurulu net kapasitesi ile Türkiye’nin önemli bir kısmına enerji üreten, ülkenin en büyük kömür yakıtlı enerji santrallerinden biridir. Tekrarlanan bakım çalışmaları, bu büyük tesiste düzenli bir görevdir. PERI, zaman açısından kritik olan bu görevleri yaklaşık 500 ton PERI UP Flex Endüstriyel İskele Sistemi, mühendislik, tasarım desteği, lojistik ve danışmanlık hizmetleri ile desteklemektedir.

Santralde süreçler bakım için durdurulduğu anda zamana karşı bir yarış başlar. Zaman kritik bir faktör olduğundan dolayı montaj ve üretim çizimlerinin yanı sıra teslimat çizelgelerinin de önceden hazırlanması gerekmektedir ve PERI de bu anlamda projelere büyük destek sağlamaktadır.

Bu projenin özel bir zorluğu, kazan üzerindeki çalışmalardı. Vanaların bakımı, içerideki yalıtım çalışmasıyla aynı anda gerçekleşti. İşin yapılabilmesi için PERI UP Flex Endüstriyel İskele Sistemi ile 13 m çapında 22 m yüksekliğinde modüler bir iskele inşa edildi. PERI UP’ın 25 cm veya 50 cm’lik metrik sistem ızgarası ile sağladığı esnekliğin etkisi burada tekrar kanıtlandı. Bu şekilde, gerekli iş güvenliğini korunurken farklı mekansal koşullara tepki vermek mümkün kılındı.

Bir diğer zorlu görev baca sisteminin elden geçirilmesiydi. Bacaların 100 metrelik bir bölümüne yeni bir kaplama uygulanacak, dış kısma ise yeni bir yalıtım yerleştirilecekti. Bunun için kısa sürede içeride ve dışarıda iskele inşa edildi.

Absorber bölümünün 36 saatlik sıkı bakım süresi boyunca, güvenli çalışma süreçleri sağlamak için çok hızlı, önceden tasarlanmış ve programlanmış iskele çalışmaları gerekliydi. Bu görev de planlanan zaman içinde başarıyla yerine getirildi. PERI UP Flex Endüstriyel İskele Sisteminin esnekliği, müşterinin projedeki öngörülemeyen gereksinimlere en verimli şekilde tepki vermesini mümkün kıldı. Sistemin etkisi, her bir sistem bileşeninin düşük ağırlığı ile birleştiğinde, bakım süresini %30 oranında azaltarak çok iyi bir zaman tasarrufu sağladı. Montaj ve bakım çalışmaları sırasında, çalışma güvenliği de PERI UP Flex Endüstriyel İskele Sistemi tarafından büyük ölçüde geliştirildi. Bu sayede güvenlik ve maliyet verimliliği bir araya getirilmiş oldu.

Gereksinimler

Zamana karşı yarışılan bu kritik projede en önemli gereksinim, farklı mekansal koşullara en kolay şekilde uyum sağlayarak hızlı kurulum imkanı sağlayan bir iskele sistemiydi. PERI UP Flex ve PERI’nin sağladığı tasarım desteği ve lojistik imkanlarla proje en iyi şekilde tamamlandı.

Müşteri

HCV Mühendislik

Müşteri Avantajları

Sevkiyat planlamasının günler öncesinden ortaklaşa yapılması ve ihtiyaç duyulan malzemelerin tam zamanında şantiyeye ulaştırılması, saha içindeki malzeme ve insan trafiğini minimuma indirerek can güvenliği tedbirini artırırken zamandan da büyük tasarruf sağladı. Bununla birlikte, PERI UP Flex Endüstriyel İskele Sistemi; esnekliği, hafifliği ve müşterinin projedeki öngörülemeyen gereksinimlere en verimli şekilde uyumlanmasına olanak tanıdı. Toplamda İSKEN’deki bakım süreçlerinde %30 zaman tasarrufu sağlanmış oldu. 

Kubilay VARLI
Firma Sahibi

PERI ile uzun yıllardır mühendislik ve tasarım ortağı olarak çeşitli projelerde çalışıyoruz. PERI’nin saha desteği, zamanında teslimat, mühendislik ve tasarım desteği gibi hizmetlerinden gerçekten çok memnunuz. Santralin duruş döneminde zamanla yarışırken, bu destekler daha önemli hale geliyor. PERI ile bu projenin de büyük bir başarıya ulaşacağına hiç şüphem yok.

Ünsal Varlı
Firma Sahibi

Bu projede PERI ile birlikte çalışıyoruz ve PERI’nin iskelesinden elde ettiğimiz hız ve kaliteden çok memnunuz. Bu bize büyük bir avantaj sağlıyor.

Atalay Karagöktaş
Saha Mühendisi

PERI denince aklıma gelen ilk üç şey ‘Dayanım’, ‘Zaman’ ve ‘Kalite’. Bu projede çalışırken bize tüm bu avantajları sağlayan PERI ekibine teşekkür ederiz.

PERI çözümü

PERI, İSKEN Sugözü Termik Santrali Bakım İşleri projesini toplamda 500 ton PERI UP Flex Endüstriyel İskele Sistemi, mühendislik, tasarım desteği, lojistik ve danışmanlık hizmetleri ile desteklemektedir.

Kullanılan PERI sistemleri