You are on PERI's international website. Click here to switch to PERI USA. Click here to view all PERI websites.

İstanbul Olimpiyat Stadı İnşaatı

Proje Bilgisi

Bölge: İstanbul, Türkiye

Ortak girişimdeki firmalarla gerek yurt dışı gerek yurt içinde yapılan müzakerelerden sonra bu son derece prestij projeye ait kalıp temin işinin siparişi PERI ye verilmiş ve hemen akabinde PERI nin Fransa da ki ofisinde (Türk, Alman ve Fransız) 5 mühendisten oluşturulan bir dizayn ekibi Alman'ya da hazırlanan kesin kalıp statik hesaplarının ellerine ulaşması ile dizaynlara vakit geçirmeden başlamışlardır. Dizaynı biten çizimler Türkiye' ye gönderilmekte ve PERI'nin süpervizörleri ile PERI Türkiye nin Büyükçekmece'deki modern imalat makineleri donatılmış fabrikasında ki montaj atölyesinde tamamen kullanılmaya hazır halde monte edilmektedir. Bunu müteakkip yine PERI tarafından temin edilen ulaştırma araçları ile sahaya ulaşan kalıp, kurum, döküm ve söküm safhalarında PERI mühendisleri ve süpervizörleri tarafından denetlenmektedir.

Olimpiyat stadyumu projesinde kullanılan kalıp dizayn parametreleri çoğu zaman Avrupa Normlarının ötesinde değerler içermektedir. Bunun yanı sıra İstanbul Stadyumu inşaa metodu,yapım tekniği ve netice açısından eşine zor rastlanır bir disiplin ve kaliteye sahiptir. Çünkü İstanbul Stadyumu için otoriteler; “şu anda dünyadaki benzerleri ile kıyaslanmayacak estetikte ve fonksiyonda” bir spor kompleksi olacak görüşünde birleşmektedir. 

Gereksinimler

  • Yüksek kalitede teknik ve süpervizörlük hizmeti
  • Sorunsuz lojistik hizmeti

Müşteri

Campenon Bernard SGE - TEKFEN - SAE Uluslararası İş Ortaklığı

PERI çözümü

Yapı Doğu ve Batı bölümü olarak ikiye ayrılmıştır. Doğu bölümünde tribünler, batı bölümünde ise bina kısmı ve bu yapının üzerindeki tribün kısmından oluşmaktadır. Mega Structure olarak tabir edilen dev ayaklar Cross Beam ler ile birbirlerine bağlanacak ve bu ayakların arasına ise Rack Beam kirişleri döküldükten sonra iş sadece pre-cast tribün panellerin üzerlerine oturtulmasına kalacaktır. Mega Structure ayakları birbirlerinden farklı olduğu için kolaylıkla modifiye edilebilecek şekilde dizayn edilebilen GT24 ahşap kafes kirişler, çelik kuşaklar ve 240 gr/m² fenollü plywoodan oluşan VARIO GT24 kalıp sistemi tercih edilmiş ve kalıp 90kN/m² hidrostatik beton basıncına göre dizayn edilmiştir. Mega Structure'lardan iki ayakta 25 cm'lik diletasyon boşluğu bırakılacağı için diletasyon kalıbı adı altında özel paneller imal edilmiş ve bu panellerin tüm yapı içerisinde uyum sağlaması için üzerinde yoğun bir çalışma yapılmıştır. Bu kalıp stadyumdaki tüm dilatasyonlarda modüler olarak kullanılabilecek şekilde düzenlenmiştir.Mega Structure ayaklarında çözümlenen önemli bir detayda; kalıp planlaması yapılırken seçilen ve dizayn edilen kalıp setinin ışınsal olarak yerleştirilmiş Mega Structure da her ayağın yer aldığı aks koordinatlarında hem yükseklik ve hem de 3 boyutta değişik olan açıya göre ayarlanabilmesidir. İki set kalıp modülü kullanılmış ve her ayak için ayrı negatif yapılmıştır.Kalıp panellerinin çok büyük olması ve 3 panelin birleştirildikten sonra negatifin üstüne monte edilme zorunluluğu ve bu şekilde montaj atölyesinden şantiyeye sevkinin TCK ya göre mümkün olmaması nedeni ile paneller ve negatif hazır olarak şantiyeye getirilecek ve orada daha önce bırakılan sabitleme noktalarından panele monte edilecektir. Ortalama 10 metre yükseklikteki perde betonu dökümlerinin tek bir defada yapılacaktır.