You are on PERI's international website. Click here to switch to PERI USA. Click here to view all PERI websites.

İstanbul Havalimanı THY Kargo Binaları Kargo B-Zone 1. ve 3. Faz Kısımları

Proje Bilgisi

Bölge: İstanbul, Türkiye

İstanbul Havalimanı THY Kargo Binaları işi kapsamında gerçekleştirilen Kargo B-zone bölümünde toplam inşaat alanı 166.000 m2’dir. 3 fazda yapılan projenin 1. ve 3. fazları Almekon Yapı Taah.İnş.San. ve Tic.Ltd.Şti. tarafından inşa edilmektedir. Toplamda yaklaşık 90.000 m2 oturum alanına sahip projenin kaba inşaat süresi 8 aydır.

Döşeme yükseklikleri 10,30 m ve 11,70 m olan projede son tabliyenin kısmi yüksekliği 27 m’ye çıkmaktadır. Kargo binası döşemelerinde istenilen 6 t/m2 hesap yükünü karşılayabilmek için projede kirişler maksimum 2,3 m derinliğinde ve 1,5 m genişliğinde olmak üzere ortalama 4 m aks mesafesinde projelendirilmiştir. Binanın 2 fazı için yaklaşık 19.000 m3 beton kullanılmaktadır.

Gereksinimler

  • 10,30 m, 11,70 m ve 27 m döşeme yükseklikleri 
  • İşçiliğin en aza indirilmesi
  • Verimliliğin ve İş güvenliğinin maksimuma çıkarılması

Müşteri

Alt Yüklenici: Almekon Yapı Taah. İnş. San. ve Tic. Ltd. Şti

Müşteri Avantajları

  • 11,7 m yüksekliğinde kulelerin montajı ve yer değiştirilmesi esnasındaki güvenlik riskleri minimuma indirilmesi
  • İmalat süresinden tasarruf sağlanması
  • Yüksek döşemelerde personel sirkülasyonunun PERI UP sistem şantiye erişim merdivenleri ile sağlanması
Armağan Yıldız
Şantiye Şefi

İstanbul Havalimanı gibi bir projede yer almaktan öncelikle kendim ve ekibim adına gurur duyuyorum. Projemizde sona yaklaşmış bulunuyoruz. Bu süre zarfında PERI’nin güvenilir, ekonomik ve kolay uygulanabilir iskele sistemi ile 27 m yüksekliğindeki katları, 26 m uzun açıklıklı derin kirişleri statik açıdan güvenli ve hızlı bir şekilde imal edebildik. Proje süresince her türlü sorunlarımızda hızlı geri dönüşleri ile yanımızda olan ve çözümler sunan PERI ekibine teşekkür ederiz.

PERI çözümü

  • Zemin kotunda yatık vaziyette montajı yapılan ve kule vinç yardımı ile taşınan PD8 iskele sisteminin kullanılması 
  • Yüksek taşıma gücü dayanımına sahip PD8 masa kalıp iskele sistemi ve GT24 kafes kiriş mahyalar yardımı ile daha az sayıda yük kulesi ile proje çözümü yapılması 
  • Yüksek döşemelerde personel sirkülasyonuna yardımcı olmak için PERI UP sistem şantiye erişim merdivenleri nin ihtiyaç duyulan bölgelerde kullanılması