You are on PERI's international website. Click here to switch to PERI USA. Click here to view all PERI websites.

İstanbul Metrosu Haliç Metro Geçiş Köprüsü

Proje Bilgisi

Bölge: İstanbul, Türkiye

İstanbul Büyükşehir belediyesinin en büyük yatırımlarından biri olan İstanbul Metrosu’nun en önemli aşamalarından Haliç Metro Geçiş Köprüsü inşaatı tamamlandığında, Hacıosman’dan metroya binen yolcular kesintisiz olarak Yenikapı aktarma istasyonuna ulaşacaklardır. Burada Marmaray bağlantısıyla, Kadıköy-Kartal, Bakırköy-Atatürk Havalimanı veya Bağcılar-Olimpiyatköyü- Başakşehir’e kısa sürede ulaşabileceklerdir.

Projede, Haliç’in iki yakası olan  Unkapanı ve Beyoğlu tarafında, tabliyesi yerinde dökme yaklaşım viyadükleri bulunmaktadır ve Haliç’in üstünden geçiş ise çelik köprü ile sağlanmaktadır. Unkapanı tarafında 6 ayak bulunmaktadır ve tabliyesi 172 m uzunluğundadır. Beyoğlu tarafında ise 8 ayak bulunmaktadır ve tabliyesi 271m uzunluğundadır. Ayaklar arası açıklıklar değişken olup 36m ila 45m dir ve ayak yükseklikleri 13m ile 1,25m arasında değişmektedir. 

Gereksinimler

  • Hızlı
  • Basit
  • Ekonomik
  • Kullanım kolaylığı olan kaliteli çözümler

Müşteri

Astaldi – Gülermak İş Ortaklığı

S. Ulaş Akı
İnşaat İşleri Şefi

PERI, çok değişken geometriye sahip bu köprüde basit ve uygulama kolaylığı sağlayan teknik çözümüyle, sahada da verimliliğimizi çok büyük ölçüde artırmış ve bize büyük kolaylık sağlamıştır.

Projenin başından beri bizlerden teknik, lojistik ve süpervizörlük desteğini eksik etmeyen, projemize kendi projesi gözüyle bakarak, tam anlamıyla benimseyen PERI firmasına ve çalışanlarına teşekkür ederiz.

PERI çözümü

13m yüksekliğinde bu kadar ağır bir yükü taşıyabilmek için PERI UP iskele sistemi tercih edilmiştir. 

İskele sisteminin üzerinde  ise VARIO KIT sistem kullanılarak projenin taşıyıcı aksamının %90 ı kiralanabilecek malzemeler ile çözümlenmiş ve ekonomik sonuçlara ulaşılmıştır.