You are on PERI's international website. Click here to switch to PERI USA. Click here to view all PERI websites.

24
Oca
24
Oca

PERI DUO Kalıp Sistemi İle BAKA 2019 Yarışması'nda Ürün İnovasyon Ödülü Kazandı

24 Oca 2019


PERI DUO İle Almanya BAKA-Eski Bina Yenileme Derneği Tarafından Düzenlenen Yarışmada Ürün İnovasyon Ödülü Kazandı

Dünyanın bir numaralı kalıp ve iskele üreticisi PERI BAKA Ürün İnovasyon Ödülü kazandı. Ödülü İçişleri Bakanlığın'nda Genel Sekreter olarak görev alan Gunther Adler,  Dr.Mühendis Reinhard Pfeiffer ve BAKA Genel Başkanı Ulrich Zink ile birlikte 14 Ocak'ta Münih'te düzenlenen ve 800 davetlinin katıldığı BAU 2019 Fuarı'nda takdim etti. Özel ödül PERI Satış Direktörü Bernhard Überle ve PERI Satış Müdürü Helmut Sterflinger tarafından kabul edildi. 

Almanya Eski Bina Yenileme Derneği (BAKA) 9.kez Münih Fuarı ile birlikte Çevre, Doğa Koruma ve Nükleer Güvenlik Bakanlığı himayesi altında, "Prexis Altbau-Ürün İnavosyon Ödülü" adlı uluslararası yarışmanın sponsorluğunu üstlendi. 

Ödül alan ürün ise çok amaçlı ve hafif olarak tasarlanmış kompozit kalıp PERI DUO oldu. Malzemesi ve ürün konsepti basit olarak beşikten beşiğe (İngilizce'de cradle-to-cradle olarak geçiyor. Ürünün tüm malzemelerinin ve tüm üretim aşamalarının insan sağlığını ve çevreyi korumasını zorulunlu kılan, doğaya ve insana az zarar vermeyi değil, tamamen yararlı olmayı şart koşan bir sistem) prensibinin kullanımı; üretim süreçlerinin atık üretimini sıfıra indirdiği gibi, maliyetlerini de önemli oranda düşürüyor. Ürün, klasik geri dönüşüm sisteminden farklı olarak, tamamen doğa dostu yöntemlerle üretilir, kullanılır, işlevi bittikten sonra dönüştürülür ve tekrar kullanılır. DUO; duvarları, döşemeleri, kirişleri ve kolonları şekillendirmek için tasarlanan ve kullanılan bir sistemdir. Bu kalıp sisteminin tasarımı sayesinde, hem diğer malzemelerin kullanımı hem de bağlantı parçalarının miktarı azalmış oldu.  

Sistem üzerinde 25 kg'dan daha ağır bileşenl bulunmuyor. Böylece, DUO inşaat süreci boyunca vince ya da mekenik ulaşıma ve montaj yardımına ihtiyaç duymuyor. Pratik kullanım kadar malzemenin hafif, basit oluşu ve kolay montajı sayesinde bu kalıp sistemi sessiz ve güvenli bir şekilde çok fazla tecrübeye gerek olmadan inşaat ekipleri tarafından hızlı montaj edilebilir ve kullanılabilir.  

Üniversal ve Elle Taşınabilen Kalıbın Avantajları 

Zemin, duvar, döşeme ve kolonlar için normalde 4 farklı kalıp sisteminin gerekli olduğu yerde, PERI DUO kompozit kalıbı bunu tek başına yapabilir. 

Sistemin anlaşılmasının ve montajının hızlı ve kolay olması nedeniyle daha az tecrübeli inşaat ekibi yüksek düzeyde iş performansı ve kalitesi elde edebilir. PERI DUO aynı zamanda ağırlık ve panel boyutları bakımından hafiftir ve elle taşınabilir. Şantiyelerde bir vinç veya diğer kaldırma ve taşıma araçları gerektirmeden şekillendirme ve betonlama işlemlerini gerçekleştirmek büyük zaman ve verimlilik avantajları sağlar. 

Diğer avantajlar, her tür kalıp uygulaması için kullanılan az sayıdaki parçaların olmasından ve tamamen farklı montaj teknolojisinden kaynaklanmaktadır. Kalıp; çekiç kullanımına gerek kalmadan mümkün olduğunca zahmetsiz bir şekilde sabitlenir. Gürültü seviyesindeki azalma, mevcut binalardaki tadilat işlerinde olduğu kadar yeni konutların yapıldığı şantiyelerde de avantajlı bir durumdur.  

Hatta PERI DUO kalıp sistemi temizleme, bakım ve tamir işlemleri boyunca yüksek seviyede verimlilik sağlar. Fiber kompozit malzemelerden yapılan yüzeyler kolay bir şekilde temizlenebilir ve yüzey değişimi çok kısa sürede tamamlanır ve şantiyede şarjlı tornavida ile uygulanması sadece birkaç dakika sürer.  

Hafif Kalıp Sistemiyle Çözüm 

PERI DUO kalıp sistemi hafif olmasına rağmen yapının dayanıklılık, sağlamlık ve yük taşıma kapasitesinden ödün vermeden büyük ölçüde ağırlık tasarrufu sağlar. Ancak, fiber kompozit malzemelerle birlikte hafif yapı konusu hep şüpheyle karşılanmıştır. Plastik bazlı aletler ve iş ekipmanı alanında yarı profesyonel yapı ürünlerinin yetersiz mekanik güçle kullanıldığı varsayılsa da PERI'nin geliştirmiş olduğu DUO bunun tam tersini kanıtlamıştır. 

PERI DUO için, hafif konstrüksiyonun en önemli üç prensibi malzeme, tasarım ve düşük ağırlık; ürün geliştirmeye dahil edildi. Hafif tasarım DUO kalıp panellerinin kaset şeklindeki yapısıyla gerçekleştirilir. DUO kalıp paneline veya DUO bağlantılarına ve konnektörlerine çoklu fonksiyonların entegrasyonu, hafif yapılı sistem ilkesini tamamen yerine getirir. 

Sürdürülebilir Malzeme ve Ürün Konsepti 

PERI, metalik ve metalik olmayan hafif malzemeler üzerinde yoğun araştırma ve geliştirme çalışmaları yürütmektedir. Bunun sonuçlarından biri fiber kompozitlerin kullanımının artmasıdır. Bu sonuçlar, mümkün olan en yüksek mukavemet ve sertliğe sahip fiberlerin harici yüklere göre gömüldüğü bir polimer matrisine dayanmaktadır.  

Teknik özelliklerin optimizasyonuna ek olarak malzemeler neredeyse sınırsız bileşen tasarımı sağlar. Şantiye operasyonlarında düşük ağırlık, yüksek basınç emilimi ve bu bileşenlerin büzülmemesi, şişmemesi veya paslanmaması ve neme karşı yüksek dayanıklılığı sayesinde göze çarpmaktadır. Ayrıca uzun vadeli sürdürülebilirlik açısından bakıldığında kullanılan fiber kompozit bunu da garanti eder.

PERI DUO sıfır atık üretim süreci ile üretilmiştir. Hammaddelerin tümü üretim sürecine entegre edilmiştir. Yaşam döngüsü konsepti döngüsü kapalı doğal ve teknik malzeme döngüleri arasında beşikten beşiğe prensibinin ilkelerini uygular. Bu nedenle malzemeler kullanıldıktan sonra, çöp sahası veya yakma tesislerine atık olarak atılmamakta, tamamen geri dönüştürülebilir madde olarak yeni ürünler için tekrar kullanılmaktadır. 

İçerik Yöneticisi: Önder Eğer

İlgili Kişi

Pazarlama ve İletişim Koordinatörü
Önder Eğer
+90 212 886 74 00
onder.eger@peri.com.tr