Çok Katlı Binalar

PERI Kalıp ve İskeleleri Türkiye, Örnek Projeler - TERRACITY AVM PROJESİNDEKİ PERI KALIP UYGULAMALARI PERI Kalıp ve İskeleleri Türkiye, Örnek Projeler - TERRACITY AVM PROJESİNDEKİ PERI KALIP UYGULAMALARI PERI Kalıp ve İskeleleri Türkiye, Örnek Projeler - TERRACITY AVM PROJESİNDEKİ PERI KALIP UYGULAMALARI Daha fazla resim için  

TERRACITY AVM PROJESİNDEKİ PERI KALIP UYGULAMALARI
Yer : Lara /Antalya
Yatırımcı : Pramerica Real Estate Investors
Geliştirici : EriaPartners Gayrimenkul Yatırım
Yüklenici firma : Taca - Gök-an Antalya Adi Ortaklığı
Proje Müdürü : Barış Arıcan
Şantiye Şefi : Alper Erim
Kaba İnşaat Süresi : 6 ay

Proje ile ilgili genel bilgiler : “2011 yılının ilk yarısında açıldığında Antalya’nın en büyük alışveriş merkezi olmaya hazırlanan Terracity, modern mimari tasarımı, deneyimli yönetimi ve Antalya mimarisine inovatif katkısıyla gelecek için bir model olmaya hazırlanıyor. Terracity enerji israfını engellemeye özen gösteren özel sistemiyle de yeşil ilkelere uygunluğunu kanıtlayan bir proje. 48 bin metre kare kiralanabilir alana sahip olan TerraCity, bünyesinde yer alacak 160 mağaza, 28 restoran ve kafe ile Antalya’nın en büyük alışveriş merkezi olma özelliğini taşıyor. Ulusal ve uluslararası perakende zincirleri, 830 kişilik oturuma alanına sahip food court, dokuz salonlu sinema kompleksi, çocuklar ve gençler için eğlence alanları ile 1400 araçlık otopark kapasitesiyle Terracity, uluslararası arenada dönüm noktası olacak ve dikkat çekecek bir alışveriş merkezi projesi niteliğinde.”

Proje ile ilgili teknik bilgiler : Toplam kapalı inşaat alanı 115.000m² ve bina oturum alanı 20.000m² dir. dört katı bodrum ve üç katı normal olmak üzere toplam yedi kattan oluşmaktadır. İlk üç kat otopark olarak kullanılacaktır. Kat yükseklikleri 3.5 – 6,0 metre arasındadır. Bodrum katlar mantar döşeme, normal katlar kirişli döşeme sistemine sahiptir. Kaba inşaat süresi altı aydır.

Projenin kısıtlı bir zamanı olmasından ötürü; hızlı ve efektif bir sisteme ihtiyaç duyulmuştur. Bu ihtiyaçlara yanıt verecek en uygun döşeme sistemin Peri up döşeme kalıp sistemi olduğuna karar verilmiştir, 10 günde bir döşeme devri kabülü ile 12.800 m² stoklanmıştır. hergün sirküle edilebilme özellikliği nedeniyle Trio Perde Kalıp Sistemi ve Vario GT 24 kolon kalıbı sistemi en uygun çözüm olarak uygulanmıştır.

Projede Kullanılan PERI Kalıp Sistemleri :
Döşeme Kalıbı - PERI up sistem stok :12.800m²
Perde Kalıbı - Trio sistem, stok : h=6,0m 60mtül
Kolon Kalıbı - Vario GT24 Sistem, stok : h=3,3m 22 Takım
Tırmanma Platformu - KG130 Konsol stok 20 takım ve BR şaft içi platform

PERI up 70/100 – PERI up Rosette iş ve Çalışma iskelesi
Temel olarak PERI UP; hem bir iş iskelesi, hem de çok fazla bağlantı aparatları gerektirmeden rijit bağlantı noktaları olan, yüksek kapasiteli, kendinden emniyet sistemli, bir iş, çalışma ve yük iskelesidir. PERI UP aynı parçalar ile 3 ayrı sistem çözümü üretebilen mükemmel bir sistemdir. Tüm elemanları kendinden galvanizli malzemelerden üretilmiştir. Bir kişi tarafından kolaylıkla kurulabilmektedir. Düşeyde emniyet kancası kendiliğinden kilitlenerek birleşimin rijit konuma gelmesini sağlamaktadır. Aynı şekilde yatay bağlantılar üzerinde bulunan deliklere diagonaller takılmakta ve yüksek kapasitede dayanım elde edilmektedir. Dikmelerdeki bağlantı noktalarının özel tasarımları sayesinde 450 ye kadar açılı bağlantı yapılabilmektedir.
Demonte edilmesine gerek kalmaksızın, vinçle, inşaat sahası içerisinde biryerden diğerine nakil edilebilmektedir. İş iskelesi olarak kullanıldıklarında, platform genişlikleri standart olarak 720 mm veya 1040 mm olabilmektedir. Rosette versiyonunda ise sonsuz boyutlarda çalışma platformları teşkil edilebilir. PERI UP binaların dış cephelerindeki detaylara basit parçalar ile ve sisteme eklenen konsollar yardımıyla da zeminden dikme çıkmaksızın ve stabilitesinden ödün vermeden adapte olabilmektedir. Kullanılan tekerlerler yardımıyla hareketli iş iskelesi olarakta kullanılabilmektedir.
Kalıp iskelesi olarak kullanıldıklarında kirişler döşemeyle birlikte kirişaltlarına ilave iki dikme kullanılmadan ara bağlantılar yardımıyla kalıplandırılabilmektedir. Nakliye esnasında iç içe geçebilen parçalar fazladan hacim kaplamadan kolaylıkla nakledilebilir.
PERI UP gerek iş iskelesi gerekse kalıp iskelesi olarak; binalarda, balkonlar, petrol tesislerinde, endüstriyel yapılar, limanlar, kimyevi ve enerji santralleri ve kule gibi karmaşık yapılarda iş güvenliğinden taviz verilmeksizin güvenle kullanılabilir.

VarioGT24 sistem kolon Kalıbı:
Bu sistemi oluşturan panolar iki parçadan oluşmakta olup birkez monte edildikten sonra her parça standart eleman olarak kullanılır. Sahadaki mevcut vinç kapasitesini aşmamak kaydıyla vinç ile bir defada taşınırlar, bu sayede son derece hızlı hareket edilebilir ve işçilik azaltılmış olur. Kolon kalıpları betonun hidrostatik basıncı dikkate alınarak dizayn edilmiştir. Taze betonun oluşturduğu beton basıncı betonu çevreleyen kalıp üzerinde hidrostatik bir basınç oluşturur. Bu duruma betonun döküm hızı ve taze betonun kıvamı etki eder. Yüksek akışkanlıkta ve yüksek döküm hızlarında kalıp yüzüne gelen beton basıncı artar. Kolon kalıpları döküm hızından ve taze betonun kıvamından (slamp değerinden) bağımsız olarak kalıp yüzüne kolonlarda 100 kN/m² yaklaşık 10 t/m² lik bir beton basıncı geldiği düşünülerek dizayn ve hesap edilmiştir. Kolon betonları hızlı ve bir anda dolma esasına göre imal edildiği için bu yük mutlaka bu mertebelerde olmalıdır.

Trio sistem perde Kalıbı:
TRIO Kalıp Sistemi’nde kullanılan tek bağlantı elemanı BFD Kilit’tir. Tek bir bağlantı elemanı ile bütün sistem yatayda ve düşeyde aynı hizaya getirilerek paneller sıkıca birleştirilir. BFD Kilit Sistemi, panellerin yatayda ve düşeydeki bağlantılarını sağlamasının yanı sıra iki panel arasındaki 10 cm’ye kadar olan boşluklarda ahşap dolgu elemanı konarak, bu paneller arasındaki bağlantıyı sağlar. Maksimum çekme kuvveti kapasitesi 20 kN’dur. TRIO Kalıp Sistemi 12.00 m’lik bir yüksekliğe ek bir önlem alınmasına ihtiyaç duymadan BFD Kilit Sistemi ile ulaşabilir. BFD Kilit Sistemi’nin tek bir kişi tarafından ve sadece bir çekiç yardımıyla monte – demonte edilebilmesi TRIO Kalıp Sistemi’nin şantiyedeki aplikasyonunu büyük ölçüde hızlandırır.
Perde ve Kolon kalıpları betonun hidrostatik basıncı dikkate alınarak dizayn edilmiştir. Taze betonun oluşturduğu beton basıncı betonu çevreleyen kalıp üzerinde hidrostatik bir basınç oluşturur. Bu duruma betonun döküm hızı ve taze betonun kıvamı etki eder. Yüksek akışkanlıkta ve yüksek döküm hızlarında kalıp yüzüne gelen beton basıncı artar. Kolon kalıpları döküm hızından ve taze betonun kıvamından (slamp değerinden) bağımsız olarak kalıp yüzüne kolonlarda 100 kN/m² yaklaşık 10 t/m² lik perdelerde 60 kN/m² yaklaşık 6 t/m² lik bir beton basıncı geldiği düşünülerek dizayn ve hesap edilmiştir. Kolon betonları hızlı ve bir anda dolma esasına göre imal edildiği için bu yük mutlaka bu mertebelerde olmalıdır.

KG130 Tırmanma Platformu:
130 cm genişliğinde ve vinç’le nakledilen bir tırmanma konsolu sistemidir.Yük taşıma kapasitesi 1,5 kN/m² dir. Perde kalıbı,konsol üzerindeki düşey kuşağa (destek kuşağına) bağlanır ve kalıp ile konsolun birlikte kullanılması sağlanır CB 160 tırmanır kalıp sisteminde panel; sökülmeyi gerektirmeden yukarı, aşağı ve sağa,sola hareket edebilir. kalıbın serbest olarak üzerine oturabileceği platform olarak da kullanılabilir.

PERI ile başarılı inşaatlar...

Projede kullanılan PERI sistemleri
 • TR PERI UP Rosett
 • TRIO
 • VARIO GT 24 Kolon Kalıp Sistemi

 • Barış Arıcan


  Proje Müdürü

  Bu büyükteki bir işi kısa zamanda bitirebilmek için kalıp çözümü için PERI ye başvurduk, iyi planlama ve uygun malzeme seçimi sayesinde planladığımız şekilde kaba inşaatı zamanında tamamladık, şantiye ortağı olarak gördüğümüz Peri’ye teşekkür ederiz.


  Alper Erim


  Şantiye Şefi


  Alan Servisi: PERI Kalıp ve İskeleleri San. ve Tic. Ltd. Sti., Turkey
   
  LinkedIn
  Facebook
  Twitter