Kültürel Yapılar

PERI Kalıp ve İskeleleri Türkiye, Örnek Projeler - Ozdilek AVM PERI Kalıp ve İskeleleri Türkiye, Örnek Projeler - Ozdilek AVM PERI Kalıp ve İskeleleri Türkiye, Örnek Projeler - Ozdilek AVM

Ozdilek AVM
Yükleniciliği Ayberk İnşaat tarafından üstlenilen proje, Türkiye’nin turizm cenneti Antalya’nın Dokuma semtinde hayata geçiyor. Üç katı bodrum, üç katı normal olmak üzere toplam altı kattan oluşacak Özdilek Alışveriş Merkezi’nde ilk iki kat otopark olarak kullanılacak. Toplam 100.000 m² alana konuşlandırılan yapının bina oturma alanı 20.000 m²’dir. Kat yükseklikleri 3.2 – 6 metre olarak belirlenen projenin kaba inşaat süresi beş ay gibi kısıtlı bir zamandan ibaret olmasından ötürü; hızlı ve efektif bir sisteme ihtiyaç duyulmuştur. Bu ihtiyaçlara yanıt verecek en uygun sistemin PD 8 Masa Kalıp Sistemi olduğuna karar verilmiştir. Bundan ötürü 10 günde bir döşeme devri kabülü ile döşeme kalıp sistemi olan PD 8 Masa Kalıbı Sistemi 13.500 m² stoklanmıştır. Projede; hızın önemi dikkate alınarak her gün sirküle edilebilme özellikliği nedeniyle TRIO Perde Kalıp Sistemi ve VARIO GT 24 Kolon Kalıbı Sistemi en uygun mühendislik çözümü olarak kabul görmüştür.

PD 8 Masa Kalıbı Sistem; iskele ile oluşturulan döşeme kalıbı sisteminin uzunluğu ve toplam yüksekliği ayarlanabildiği için şantiyede 3,2 m ile 6,0 m arasında değişen kat yüksekliklerine servis vermekte ve büyük kullanım kolaylığı sağlamaktadır. Masa kalıbında VT 20 K Dolu Gövdeli Ahşap Kirişleri; mahya ve ızgara olarak kullanılmıştır. Bu sayede projenin elverdiği ölçüde büyük masa modülleri yapmak mümkün hale getirilmiştir. Bu sistemde tek bir ayak dört tona kadar emniyet ile yüklenebilir. PD 8 Masa Kalıbı Sistemi, ön montajla hazır hale getirilen 15 – 20 m²’lik kalıplarla; zamandan ve iş gücünden tasarruf sağlayarak, şantiyenin üretim maliyetlerinin düşmesini sağlar. PD 8 Masa Kalıbı Sistemi; yatayda, ayaklarına takılan tekerlekler ya da krikolu özel arabalar ile, düşeyde ise vinç ile taşınabilmektedir.

VARIO GT 24 Kolon Kalıp Sistemi’nde, sistemi oluşturan panolar bir kez monte edildikten sonra tek parça standart eleman olarak kullanılır. Sahadaki mevcut vinç kapasitesini aşmamak kaydıyla vinç ile bir defada taşınırlar. Bu sayede son derece hızlı hareket edilebilir ve işçilik maliyeti azaltılmış olur. Kullanılan ara parçalar yani adaptörler sayesinde her türlü projeye ve projenin farklı kısımlarındaki geometrilere rahatlıkla monte edilebilirler.

TRIO Kalıp Sistemi’nde kullanılan tek bağlantı elemanı BFD Kilit’tir. Tek bir bağlantı elemanı ile bütün sistem yatayda ve düşeyde aynı hizaya getirilerek paneller sıkıca birleştirilir. BFD Kilit Sistemi, panellerin yatayda ve düşeydeki bağlantılarını sağlamasının yanı sıra iki panel arasındaki 10 cm’ye kadar olan boşluklarda ahşap dolgu elemanı konarak, bu paneller arasındaki bağlantıyı sağlar. Maksimum çekme kuvveti kapasitesi 20 kN’dur. TRIO Kalıp Sistemi 12.00 m’lik bir yüksekliğe ek bir önlem alınmasına ihtiyaç duymadan BFD Kilit Sistemi ile ulaşabilir. BFD Kilit Sistemi’nin tek bir kişi tarafından ve sadece bir çekiç yardımıyla monte – demonte edilebilmesi TRIO Kalıp Sistemi’nin şantiyedeki aplikasyonunu büyük ölçüde hızlandırır.
Perde ve Kolon kalıpları betonun hidrostatik basıncı dikkate alınarak dizayn edilmiştir. Taze betonun oluşturduğu beton basıncı betonu çevreleyen kalıp üzerinde hidrostatik bir basınç oluşturur. Bu duruma betonun döküm hızı ve taze betonun kıvamı etki eder. Yüksek akışkanlıkta ve yüksek döküm hızlarında kalıp yüzüne gelen beton basıncı artar. Kolon kalıpları döküm hızından ve taze betonun kıvamından (slamp değerinden) bağımsız olarak kalıp yüzüne kolonlarda 100 kN/m² yaklaşık 10 t/m² lik perdelerde 60 kN/m² yaklaşık 6 t/m² lik bir beton basıncı geldiği düşünülerek dizayn ve hesap edilmiştir. Kolon betonları hızlı ve bir anda dolma esasına göre imal edildiği için bu yük mutlaka bu mertebelerde olmalıdır.

Projede kullanılan PERI sistemleri
 • TRIO
 • VARIO GT 24 Kolon Kalıp Sistemi
 • PD 8 Döşeme Masa Sistemi

 • Murat Aydınol


  Yönetim Kurulu Üyesi

  Özdilek Antalya AVM projesi, kaba inşaat süresi beş ay gibi kısa bir zaman cetveline sahip olduğundan bu noktada hız bizim için çok önemliydi. Ancak zamanın verimli kullanılması, maliyetlerin artması anlamına gelmemeliydi. Bu noktada PERI, bizim en büyük çözüm ortağımız oldu. Projede kullandığımız PD 8 Masa Kalıbı, TRIO Perde Kalıbı ve VARIO Kolon Kalıbı’yla hem projeyi hızlıca hayata geçirdik, hem de maliyetlerimizi arttırmadık. Teşekkürler PERI.

  Alan Servisi: PERI Kalıp ve İskeleleri San. ve Tic. Ltd. Sti., Turkey
   
  LinkedIn
  Facebook
  Twitter