Çok Katlı Binalar

PERI Kalıp ve İskeleleri Türkiye, Örnek Projeler - Mecidiyeköy Transfer Merkezi PERI Kalıp ve İskeleleri Türkiye, Örnek Projeler - Mecidiyeköy Transfer Merkezi PERI Kalıp ve İskeleleri Türkiye, Örnek Projeler - Mecidiyeköy Transfer Merkezi

Mecidiyeköy Transfer Merkezi


Mecidiyeköy Transfer Merkezi, Şişli, İstanbulİstanbul’un kent içindeki en yüksek dördüncü binası olacak olan Mecidiyeköy Transfer Merkezi Projesi’nin inşaatı tüm hızıyla devam ediyor. Yükleniciliğini Taşyapı İnşaat tarafından gerçekleştirilen proje tamamlandığı zaman 37 katlı ve 16 katlı iki blokta büyüklükleri 80 metrekare ile 150 metrekare arasında değişen farklı seçeneklerde residanstan oluşacak.

Bünyesinde; alışveriş merkezi, sinema salonları, restaurant ve kafeler barındıran proje 2800 araçlık dev otoparkıyla da dikkat çekiyor. Avrupa ve ABD’de şehiriçi trafiğini hafifletmek için kullanılar “park and ride” (park et ve toplu ulaşım araçları ile devam et) yöntemi Türkiye’de Mecidiyeköy Transfer Merkezi Projesi ile hayat bulacak. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından da desteklenen uygulama ile değişik noktalardan gelen araç sahipleri, otomobillerini altı katlı otoparka bıraktıktan sonra, transfer merkezini kullanarak istedikleri yerlere toplu ulaşım araçları ile kısa sürede ulaşacak.

Projenin genel aks ölçüsü 775 x 775cm. ve kolonlar arası 60cm. yüksekliğinde kirişlerden oluşmaktadır.

Şantiye ile birlikte yürütülen kalıp çalışmalarında birkaç alternatif içinden bu proje için en uygun olan, döşeme içleri PD 8 Masa Kalıbı, kiriş altları MULTIFLEX Sistemleri’nin kullanılmasına karar verilmiştir.

Döşeme içlerinden birbirinin aynı olan dört adet masa üzerinde plywoodları ile montajlı olarak imal edilmiştir. Sökü kolaylığı için kirişle paralel olan yüzeylerine plastik sökü çıtaları monte edilmiştir.

Yapılan proje çalışmalarında brüt 6 bin metrekare alana denk gelen A ve B bloklarda toplamda üç çeşit masa kalıbı kullanılmış, plywoodlar masa üzerlerine monte edilmiş ve kiriş kenarı plywood ölçülerinin sabitlenmesi ile şantiyede önemli ölçüde montaj ve işçilik kolaylığı sağlamıştır.


Projede kullanılan PERI sistemleri
 • MULTIFLEX Ahşap Kirişli Döşeme Kalıp Sistemi
 • KGF 240 / KG 180 Tırmanma Konsol Sistemi
 • PD 8 Döşeme Masa Sistemi
 • VARIO GT 24 Ahşap Kirişli Perde Kalıp Sistemi
 • BR İç Platform
 • Alan Servisi: PERI Kalıp ve İskeleleri San. ve Tic. Ltd. Sti., Turkey
   
  LinkedIn
  Facebook
  Twitter